Naše úspěchy na MS v Leogangu

04.02.2014 13:17

Mistrovství Světa – Nostalgie Ski-WM  Leogang 2014


17-19.1. se v Rakouském Leogangu konalo již  šesté mistrovství  světa v lyžovaní na starých dřevěných lyžích, u nás známé jako jasanky. Česká účast na tomto klání se datuje již od druhého ročníku konaném v roce 2006. Tehdy jsme si mysleli, že nám nemůže úspěch utéct, vždyť kdo ještě v tuto dobu umí na dřevěných lyžích s řemínkovým vázáním? A ejhle v alpských zemích na tom staří chlapíci válejí úplně stejně jako za mlada, takže se vracíme s neuvěřitelnými zážitky z tříkilometrového sjezdu volným terénem, ale bez jakéhokoliv lepšího umístění. Během dalších ročníků jsme se postupně zlepšovali a ladili jsme i naše dřevěné lyže, abychom měli šanci trochu konkurovat. V roce 2010 se  Kimovi (Jiří Benedikt) konečně povedlo pro Českou republiku přivézt první medaili ze sjezdu a kombinace a dalším pěkná umístění v první desítce.  Tyto výsledky nám již dávali naději doufali, že by snad někdo z nás mohl dosáhnout na stupínek nejvyšší.
Pro letošní závod jsme nic neponechali náhodou a přípravě lyží věnovali maximální úsilí. Bohužel jsme díky tragicky teplému počasí neměli moc šancí trénovat, ale jak jsme měli zprávy z Rakouska, tak ani oni na tom nejsou o moc lépe. Nezbývá než se spolehnout na zkušenosti z minulých závodů v Alpách a také ze závodů u nás v Olešnici v Orlických horách, které vznikli právě na popud kamarádů z Rakouska a Slovinska.
Do Leogangu nakonec přijíždí 10 členná natěšená výprava závodníků z Česka + jeden fotograf. Z Nizozemí za námi do Leogangu přilétá také náš holandský funclub, který nás kdysi upozornil na tyto závody a bez nichž bychom asi žádné závody nikdy nejeli. V pátek večer je oficiální zahájení a pak společenská zábava až do pozdního rána. Přeci jen se tam sjíždějí závodníci a přátelé v jedné osobě z mnoha zemí, kteří se mimo toto mistrovství moc nevidí a tak je to potřeba dohnat.
V sobotu ráno se samozřejmě nikomu moc nechce vstávat, ale nedá se nic dělat, je potřeba ladit závodní mázu. Přemisťujeme se na svah, vyzvedáváme si startovní čísla a dáváme co nejvíce tréninkových jízd. Pak už jen soustředění před dvěma soutěžními koly SG. Po prvním kole vypadá situace až skoro neuvěřitelně, čtyři naši závodníci na medailových umístěních! To by bylo něco! Do druhého kola, ale pořadatelé zařazují vysoký skokánek a ten řádně zamíchal pořadím. Někteří z nás se poroučejí z medailových umístění, ale naštěstí nám to nemusí tak vadit, protože nás vystřídají jen závodníci z českého týmu. Výsledek prvního dne tedy zní 4 medaile z toho 1 zlatá. V nejprestižnější kategorii muži do 50let s lyžemi bez kovových hran jsme dokonce obsadili první čtyři místa! Už toto byl super úspěch, ale všechny nás čekal ještě druhý závodní den a to klasický slalom, který se spolu s tímto závodem započítává do kombinace. Proto radši nepřeháníme oslavu a jdeme spát „už“ brzo ráno.
Na slalom bylo přihlášeno kolem 170 závodníků, což bylo asi o 40 víc než předchozí den, tudíž nás čekala ještě početnější konkurence. Na svahu panovalo nádherné počasí, které dovolovalo lyžovat i bez dlouhých rukávů a hlavně perfektní závodní atmosféra, kterou zpestřovali tři živé kapely. Vzhledem k počtu startujících se jede pouze jedno kolo, ale i v tomto případě čeká na závodníky zrádný skok, který větší část závodníků nezvládne a výrazně se promítne do výsledků. V našem týmu panovala poměrně nervozita, protože ti kteří vyhráli den před tím, chtěli navázat na úspěch a udělat super výsledek i ve slalomu a celkově  v kombinaci. A pak tu byli ti, kteří neuspěli a chtěli si to vynahradit alespoň ve slalomu, protože v kombinaci již byla šance minimální. Výsledkem toho byly výkony na samé hranici a s tím spojené super zážitky, úspěchy, ale také  pády a nějaké ty modřiny.
Výsledky po tomto závodě, který byl hop, nebo trop, byly opět vítězné pro české barvy, i když umístění se trochu zpřeházelo.  Mezi muži to byli opět čtyři medaile a mezi ženami to ze čtvrtého místa Verče jen těsně uniklo. Teď už se dalo jen hádat v jakém pořadí se seřadí čeští závodníci  na stupních vítězů v kombinaci. Byly to velice těsné výsledky, ale mluvili naprosto jasně, náš tým opanoval jednu kategorii a z druhé si odvezl stříbro. Mezi ženami to byly opět nešťastné brambory, ale snad to bude o to větší výzva pro příště. Závěrečný ceremoniál na sjezdovce to už byla jedna velká oslava, všichni vítězové dostali velké sklenice piva, až třílitrové, takže si nakonec prakticky všichni přihnuli z vítězné trofeje. Při vyhlašování naší hlavní kategorie, nám pořadatelé udělali velkou radost, protože si pro naši trojici nejlepších připravili českou hymnu, která se tam ještě nikdy nehrála.
Během loučení s pořadateli a ostatními závodníky, jsme byly ode všech ujišťováni, že příští rok se uvidíme v Olešnici v Orlických horách, protože mistrovství světa se koná až za dva roky a tak je pro ně náš závod největším lákadlem pro příští sezónu. Přeci jenom jsme jediná nealpská země, která pořádá podobný mezinárodní závod a máme tu laciné pivo   Pro nás velká výzva ukázat se také jako dobří pořadatelé!

Medailové umístění našich:


Sjezd:                            Slalom                        Kombinace:
Kategorie do 55let
Petr Benedikt                Vítězslav Marhold       Vítězsla Marhold
Vítězslav Marhold          Zdeněk Fryml             Petr Benedikt
Zdeněk Fryml                Michal Martinek          Zdeněk Fryml

 

Kategorie nad 55 let
2.   Josef Kubíček         3.  Josef Kubíček         2.  Josef Kubíček

 

Foto našich reprezentantů: