Rodinná truhlářská tradice

31.01.2019
Zdeněk Fryml st. - 2. truhlářská generace ve svém počátku
Zdeněk Fryml st. - 2. truhlářská generace ve svém počátku

Rodinná tradice čítá již tři generace truhlářů, kteří se mimo jiné věnovali již od počátku také výrobě dřevěných lyží zvaných - jasanky. Ať už se jednalo o lyže pro lesníky, hajné a ostatní obyvatele Orlických hor, kterým bylo třeba se dostat za prací po horách během tuhých zim, nebo pro obyčejnou sportovní kratochvíli a koníček, byl tu vždy někdo z truhlářské rodiny Frymlů, kteří si předávali své umění výroby lyží. Učili se to, jak a kde najít ten správný strom, jak jej správně rozřezat a jak dlouho nechat dřevo vysušit.

díla Na dole - Dobré
díla Na dole - Dobré

Ve své dílně po sobě také dědí nástroje, kterými se dřevo oprácovává a díky kterým jejich jasanky dostávají osobitý vzhled, díky kterému je výrobci vždy rozeznají od ostatních. 

zakladatel Břetislav Fryml (1. generace) se synem Zdeňkem Frymlem st. před dílnou v Habeši - Dobré
zakladatel Břetislav Fryml (1. generace) se synem Zdeňkem Frymlem st. před dílnou v Habeši - Dobré

Největším kouzlem je ale závěr výroby a tím je alchymie v podobě napařování a ohýbání lyží! Tam se teprve ukáže, zda truhlář doposud nepochybil a správně vybral a zpracoval danou lyži. Teprve po vytažení lyží z formy zjistíme, zda jsme se celou dobu dělali s lyží, nebo s dřívím na zátop. 

současné logo Zdeňka "Kozla" Frymla
současné logo Zdeňka "Kozla" Frymla

Na závěr už je to třešinka na dortu, kdy lyže dostanou povrchovou úpravu, sem tam nějakou ozdůbku a znakem mistra truhláře je ocejchována jako hotová lyže. Tak hurá na svah.

Zdeněk "Kozel" Fryml - 3. generace výroby lyží
Zdeněk "Kozel" Fryml - 3. generace výroby lyží

Výrobce historických lyží: "Bylo jasné, že bez jasanek už to nepůjde"

článek z Rychnovského DENÍKU 21.1.2019

Dobré - Už na schodech je cítit vůně dřeva a ta se rozlévá i po celé dílně Zdeňka Frymla z Dobrého.

Kliknutím zvětšíte Z dílny Zdeňka Frymla v Dobrém. | Foto: Deník/ Jana Kotalová

Na dlouhé polici nad okny a nejen tam má vyrovnané desítky, možná stovky kusů letitého truhlářského náčiní, zdědil je ještě po svém dědovi. Stejně jako lásku ke dřevu a nadšení pro výrobu historických lyží, takzvaných jasanek.

"Jsem už třetí generací v naší rodině, která je vyrábí. Začal jsem s tím asi před dvaceti lety," říká Zdeněk Fryml a rozkládá na kozlíky své výrobky.

Svého dědu sice nezažil, zemřel už v roce 1952, dochovaly se však staré "mašiny", na kterých pracoval a jsou stále funkční, a jeho lyže, které ho inspirovaly.

"Zlámal jsem všechny lyže, co zbyly po dědovi na půdě. Když došly, začal jsem dělat svoje. Bylo jasné, že bez jasanek to už dál nepůjde," vzpomíná.

Co kus, to originál

Než dřevo uzraje pro výrobu historických lyží, mohou stačit dva roky, když je horké a suché léto. Každý vyrobený pár je pak originálem. Takzvané "carvingy" přitom nejsou výmyslem současnosti, jak dokládá na několika historických kouscích, podobné zhotovovali výrobci už kolem roku 1920, i když nebyly tolik vykrojené.

V dílně v Dobrém vznikají lyže podle požadavků zákazníka a pro každého se "ladí" zvlášť.

Po svahu svištěla jasanová prkýnka

"Záleží na tom, jestli jsou určené na běžecké lyžování nebo na sjezdovku, na "manžestr", do prašanu nebo chtějí expediční variantu. Teď zrovna dělám pro filmaře historickou repliku finských lyží. Liší se tvarem, způsobem vázání, materiálem. Je to pro pražskou firmu, která půjčuje filmové rekvizity, mají být určené pro skandinávský historicko-fantazijní film. Ve Skandinávii dělali buď březové nebo borové lyže. Asi i kvůli váze. Na lyže se jinak nejvíc hodí jasan. Nejčastějším modelem, který dělám, je tak do roku 1930 - jasanová lyže s volnou patou. Zájem je velký, nestíhám je dělat," tvrdí Zdeněk Friml.

Kožené řemínky se vyrábějí v Jaroměři, vázání na jasanky se potom obvykle repasuje ze starých lyží.

"Ale už je problém sehnat tu správnou variantu. Hledám je po bazarech. Nebo objednáváme telemarkové vázání z Ameriky. Vypadá dost retro," vysvětluje.

Na jasankách je i malý kopec pekelný

A čím jasanky lyžaře tolik přitahují? Jízda na nich je prý dost adrenalinová.

"Tou největší výhodou historických lyží je, že suplují kopce. Tady kolem jsou spíš jen krtčí kopečky. Když se pak postavíte na sjezdovku na jasanky, třeba v Deštném, tak i ten kopec je přímo pekelný," dodává s úsměvem výrobce.

Z dílny Zdeňka Frymla v Dobrém. | Foto: Deník/ Jana Kotalová


Zdroj: https://rychnovsky.denik.cz/zpravy_region/vyrobce-historickych-lyzi-bylo-jasne-ze-bez-jasanek-uz-to-nepujde-20190121.html