Péče a údržba dřevěných lyží, saní a dalšího vybavení

03.01.2021

 Péče a údržba dřevěných lyží, saní a dalšího vybavení

Na skluznici bez povrchové úpravy je potřeba nejprve nanést vrstvu chránící před vlhkostí. My zpravidla používáme pro jednoduchou údržbu dvousložkový epoxidový lak. Ale je samozřejmě možné použít i jiné dobovější postupy. Buď můžete skluznici napustit včelím voskem, nebo borovým dehtem, který se hodně používá ve Skandinávii, nebo ji lze napustit také přírodními oleji jako například lněný olej a jiné.

Na lakovanou skluznici (ale i jinak ošetřenou skluznici) pak můžete aplikovat klasické lyžařské vosky, parafín a nebo z nouze roztavit i vosk ze svíčky. Tato vrstva vám dodává skluz a brání namrzání a lepení sněhu na skluznici. Dá se využít i služeb běžného ski-servisu! Budou na vás nejdříve asi koukat, ale funguje to velice dobře. Díky aplikaci při správných teplotách vám máza vydrží mnohem déle a je velice kvalitní. Nemluvě o ušetřeném čase. V domácích podmínkách těžko dosáhnete stejného výsledku.

Po zimě, nebo větším opotřebení je vhodné skluznici přetřít dvousložkovým epoxidovým lakem, aby se na skluznici obnovila vrstvička, které alespoň trochu chrání samotné dřevo před obrušováním od zledovatělého sněhu. Ale pozor! Před lakováním je nutné skluznici zbavit veškerého vosku, jinak by vám lak nedržel. Dá se pro ty účely použít tecnický benzín a horkovzdušná pistole. Doporučujeme ale i tak nelyžovat v podmínkách, kdy je sníh zledovatělý a obzvláště kdy se jedná o zledovatělý umělý sníh. To funguje jako brusný papír a můžete si tak skluznice a hrany zbytečně poškodit. Nehledě na to, že požitek z jízdy v takových podmínkách je pramalý.

Péče a údržba dřevěných lyží, saní a dalšího vybavení
Péče a údržba dřevěných lyží, saní a dalšího vybavení

Pokud si poškrábete, otlučete nebo jinak poškodíte povrch lyže, tak stačí přetřít poškozené místo barvou: Karbolineum extra odstín palisandr (vyrábí Detecha Nové Město nad Metují) Je to barva na olejové bázi, takže s ní můžete navlhčenou houbičkou přejet celé lyže, čímž se oživí a budou opět lépe chráněné proti vlhkosti. Pokud je poškozené místo otřepené, použijte jemný brusný papír např. hrubost 120 a teprve poté přetřete barvou Karbolineum. Je možné používat i jiné oleje a olejové barvy k napuštění lyží, ale musíte počítat s tím, že by poškozená místa byla vidět, což ale může lyžím na jednu stranu dodávat patinu.

Mimo sezónu je dobré lyže sepnout a vložit mezi ně klín, tak jste je dostali při zakoupení, aby si udrželi svůj tvar a poté je uložit je na temné, dobře větrané místo, kde nedochází k velkým výkyvům teplot (ani rozpálená půda a vlhký sklep také ne!). Lyže by neměli ležet na zemi a pokud je máte opřené o zeď, tak by měli být vždy špičkami dolů! Je to z toho důvodu, aby se vám nedostala vlhkost do patek lyží a zároveň to bude lehce bránit i tomu, aby se vám narovnávali špičky. Pro to je vhodné použít i rozporku mezi špičky, obzvláště v prvních letech. Řemínky je vhodné občas natřít mastí vhodnou na kůži, popřípadě je možné použít i sádlo.

Takto by vám měli lyže vydržet mnoho let a třeba se na nich budou jednou prohánět vaše vnoučata a pravnoučata. Naše jasanky totiž nestárnou, ale pouze získávají na hodnotě :-)