Matthias Zdarsky

30.01.2019

Další osobností, která velice ovlivnila dějiny lyžování byl Matthias Zdarsky. Přichází s novou technikou, která je založena na výrazném předklonu těla a přívratném oblouku. Základním kamenem se stala kristiánka. Lyže se opět zkrátily a zcela vymizel žlábek uprostřed. Diky těmto atributům bylo snažší ovládat lyže a udělat oblouk.

Matthias Zdarsky se při svých lyžařských začátcích přesvedčil, že rákosové vázání je pro jízdu dolu z kopce zcela nevhodné. Lyže se nedají dokonale ovládnout a tím se pro mnohé stavá lyžařský zážitek demotivující a lyže nepoužitelné. Jeho přínosem je kovové vázání, které si nechal na konci 19. století patentovat. Jeho partnerem při vývoji tohoto vázání a pozdějším výrobcem se stává K. Engel z dolnorakouského Lilienfeldu. Nové tzv. lilienfeldské vázání fixovalo botu do stran. Matthias Zdarsky se při svých lyžařských začátcích přesvedčil, že rákosové vázání je pro jízdu dolu z kopce zcela nevhodné. Lyže se nedají dokonale ovládnout a tím se pro mnohé stavá lyžařský zážitek demotivující a lyže nepoužitelné. Jeho přínosem je kovové vázání, které si nechal na konci 19. století patentovat. Jeho partnerem při vývoji tohoto vázání a pozdějším výrobcem se stává K. Engel z dolnorakouského Lilienfeldu. Nové tzv. lilienfeldské vázání fixovalo botu do stran. 

Díky pákovému mechanismu a pružině uložené podélně před vázáním bylo možno regulovat zdvih paty. Fixovaná pata byla výhodou ve sjezdu, ale mínusem byla nebezpečnost při pádu. Veliká váha lyžaře společně v kombinaci s rychlostí při sjezdu a již zmíněnou fixovanou patou mohla způsobit četné zlomeniny.Nová přívratná technika umožňovala bezpečnější sjíždění na prudších kopcích. Přílivem a hlavně rozšířením nové techniky se telemarský oblouk odsouvá do pozadí a stavá se minulostí.Matthias Zdarsky, průkopník lyžování, připoutal patu a tím spoutal i duši telemarku ... Ještě dokonalejší verzi tohoto vázání představil G. Bilgery, důstojník rakousko uherské armády a lyžařský instruktor v roce 1910. Hlavní rozdíl spočíval v tom, že regulační pružina zajišťující mírný spodní tlak, byla uložena nad lyží napříč nad paknami svírajícími špičku boty. Myšlenka Sondre Norheima však neumřela natrvalo. Již v 70tých let 20. století se našlo pár nadšenců, kteří v USA obnovily zašlou tradici telemarku s mottem: "návrat ke kořenům a tím krok do budoucnosti", začaly opět brázdit svahy oním nezapomenutelným elegantním stylem.