Výroba dřevěných lyží - jasanek

30.01.2019

Dřevěná lyže je jedinečný umělecký kousek s duší přírody. Kresba dřeva spolu s tuhostí a váhou řeknou prakticky vše o tom, kde dřevo pro danou lyži vyrůstalo, jaké mělo podmínky, živiny a jakým bylo vystaveno vlivům. Není to pouze výroba, která zabere přibližně týden a dva roky sušení. Ale promítá se zde mnoho desítek let růstu a života statného jasanu, ze kterého vzniká nádherné, nejen sportovní náčiní, které tu díky zručným rukám truhláře může být klidně další stovky let. 

Ohnutá špička nové dřevěné lyže
Ohnutá špička nové dřevěné lyže

Námi vyrobené lyže najdou plnou řadu uplatnění. Dřevěná lyže je velice přizpůsobivá, dá se vyrobit přesně na míru a je lehká. Proto se s nimi snadno běhá po horách sjíždí svahy jak klasickými kristiánkami tak díky volné patě také telemarským obloukem. Lyže doplněná o stoupací pásy je doslova předurčena pro zimní toulky jakoukoliv horskou krajinou s přidanou hodnotou v podobě dobové stylovosti a jedinečnosti. Každý pár lyží je totiž jedinečným otiskem historie původního stromu.

Nově vyrobený pár lyží a oba výrobci
Nově vyrobený pár lyží a oba výrobci

Samostatnou kapitolou jsou dobová setkání a závody na jasankách, kde bez dřevěných lyžích prakticky nemáte co dělat. Je to oku lahodící pohled, když se po svahu prohání nespočet dobově oděných lyžníků v telemarském oblouku obzvláště. Dle mého mínění je na výbornou zvládnutý telemarkový oblouk právě tím vrcholem lyžařského požitku a jasanky jsou k tomu ideálním náčiním. Sám jsem moderní telemarkové vybavení prodal a už sjíždím svahy pouze na dřevácích.

Test jasanek na svazích norské Hardangerviddy
Test jasanek na svazích norské Hardangerviddy

Zdeněk Fryml - výrobce tradičních dřevěných lyží zvané jasanky
Zdeněk Fryml - výrobce tradičních dřevěných lyží zvané jasanky

Článek o výrobě a historii Kozlovek

PDF z časopisu Řemeslo k nahlédnutí ZDE:


Pár foteček z výroby jasanek "Kozlovek"