Dřevěné lyže nejsou minulost, ale budoucnost. Backcountry po staru

03.01.2021
Backcountry dřevěné lyže při stoupání březovým lesem
Backcountry dřevěné lyže při stoupání březovým lesem

 Dlouho jsme dřevěné lyže používali pouze pro vlastní kratochvíli a nenapadlo nás, že by jasanky mohli úplně nahradit naše moderní lyžařské vybavení. Až během větších zimních expedic, jsme přišli na to, že lyže naší výroby mají něco co moderní nemají a že je dokáží plnohodnotně nahradit! Spojují v sobě jedinečnou osobitost a krásu přírodního materiálu, která sebou přináší také naprostou jednoduchost a funkčnost. Není přece nic horšího, než když si chcete užívat zimní výpravy a musíte řešit nějaký problém s high-tech vybavením.

Jasanky jsou lehké a velice flexibilní. Zvládnete s nimi klasickou běžkařskou tůru, expediční výpravu, skialpinistický výstup, lyžování ve volném terénu i na sjezdovkách. Využijete je při sportu, ale také při práci, jako například hajní, či ochranáři, kteří u nás objednávají lyže na míru, aby s nimi mohli tiše a pohodlně obhospodařovat svůj zimní revír. Ne každý může a chce mít na nohách tvrdé a těžké plastové boty. Kožená bota je oproti nim lehčí, pohodlnější, použitelnější pro mnoho činností a také bezpečnější. A dřevěná lyže je pro koženou botu ideální.

Jasanky stoupají do nitra Lyngenských Alp
Jasanky stoupají do nitra Lyngenských Alp

Dalším důležitým faktorem, na který se v poslední době obzvláště přihlíží je ekologie. A jasanové lyže jsou nejlépe předurčeny k tůrám mimo vyžehlené běžkařské stopy a ke sjezdům mimo vyhoblované sjezdovky plné lidí. Tudíž do přírody minimálně zasažené lidskou činností. A jak v takovém místě vypadá moderní pestrobarevný oplastovaný lyžař? Minimálně nepatřičně. Na rozdíl do toho, jasanky jsou tu vlastně mezi svými a lyžař může cítit sounáležitost s okolní přírodou. Naše lyže jsou celodřevěné, tedy 100%ně přírodní. A díky tomu, že nepožíváme ani kovové hrany, tak jsou šetrnější k malým stromkům a keříkům schovaným pod sněhem. Takže podtrženo sečteno, jasanky jsou ideálním sportovně pracovním náčiním do zimní přírody mimo klasické zimní areály. A vzhledem k tomu, že čím dál více lidí se snaží utéct od ruchu velkoměsta a lidského hemžení, tak má tato lyže určitě svůj potenciál. Je to naprosto jednoduchá a spolehlivá lyže ideální pro backcountry lyžování, freeride, lyžařské túry a další možné i nemožné dovádění s puncem jedinečnosti. Na našich lyžích již nikdy nebudete jeden z miliónů, kteří v pestrobarevných bundách brázdí hory celého světa, ale nenápadný originální jedinec, který zaslouží trochu toho obdivu.

Drřevěné lyže v telemarském oblouku při freeridu v n.p. Abisko
Drřevěné lyže v telemarském oblouku při freeridu v n.p. Abisko

Důkazy, které potvrzují mnohoúčelovost, odolnost a jedinečnost našich lyží najdete ve těchto filmech, které byly natočeny v náročných skandinávských podmínkách.